Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Zezwolenie na pracę w Polsce (wojewódzkie)

Każdy cudzoziemiec musi uzyskać zezwolenie na pracę, jeżeli nie jest:

- posiadaczem Karty Polaka; - absolwentem polskich szkół ponadgimnazjalnych, stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich na polskich uczelniach; - osobą posiadającą wizę wydaną ze względów humanitarnych; - osobą posiadającą status uchodźcy; - osobą korzystającą z ochrony czasowej w Polsce; - obywatelem państwa członkowskiego UE, Islandii, Norwegii lub Liechtensteinu; - posiadaczem zezwolenia na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej oraz niektóre inne kategorie cudzoziemców.

 

Istnieje kilka rodzajów zezwoleń na pracę:

Typ A - wydawane jest cudzoziemcowi w celu wykonywania pracy na podstawie umowy z podmiotem zarejestrowanym w Polsce, oddziałem lub przedstawicielstwem spółki zagranicznej w Polsce.

Typ B - wydawane jest cudzoziemcowi w celu pełnienia funkcji członka zarządu, prokurenta, założyciela lub wspólnika spółki z siedzibą w Polsce, prowadzenia spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, który pracuje dłużej niż 6 miesięcy w roku.

Typ C - wydawane jest cudzoziemcowi w celu wykonywania pracy u pracodawcy zagranicznego, który oddelegował go do oddziału na terenie Polski na okres dłuższy niż 30 dni.

Typ D - wydawane jest cudzoziemcowi w celu wykonywania pracy u pracodawcy zagranicznego nieposiadającego oddziału w Polsce, który oddelegował go na terytorium Polski w celu realizacji usług o charakterze krótkoterminowym.

Typ E - wydawane jest cudzoziemcowi w celu wykonywania pracy u pracodawcy zagranicznego, który oddelegował go na terytorium Polski na okres dłuższy niż 30 dni w innym celu niż w zezwoleniach typu B, C, D.

Zezwolenie na pracę wydawane jest na okres do 3 lat z możliwością wykonywania pracy tylko u pracodawcy, który uzyskał zezwolenie dla danego pracownika.