Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Wizy

Wizy wydaje polski konsul w urzędach konsularnych lub placówkach dyplomatycznych na podstawie wniosku i kompletu dokumentów.

Istnieją 3 typy wiz:

  • A - tranzytowa
  • C - Schengen
  • D – krajowa

Wiza tranzytowa jest wydawana, jeżeli pobyt w strefie tranzytowej wynika z trasy wyjazdu do innego kraju. Wiza tranzytowa przez kraje Schengen wydawana jest zgodnie z prawem tej strefy i danego państwa. Istnieje ograniczona liczba krajów, których obywatele potrzebują wizy tranzytowej. Wiza tranzytowa nie jest wymagana, jeżeli cudzoziemiec posiada ważną wizę Schengen lub wizę krajową uprawniającą do pobytu w kraju tranzytowym.

Wiza Schengen tupu „C” wydawana jest w celu pobytu w kraju strefy Schengen do 90 dni przez kolejne 180 dni i może być jednorazowa - umożliwiająca pobyt we wszystkich krajach strefy Schengen - i ograniczona ze względu na kraj pobytu, co pozwala na pobyt w kilku wybranych krajach.

Wiza krajowa typu „D” uprawnia do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie ważności wizy i nie dłużej niż rok oraz uprawnia również do poruszania się po terytorium innych państw strefy Schengen w okresie do 90 dni w ciągu 180 dni, w okresie ważności wizy.

Oprócz rodzajów wiz istnieje podział kodów na potrzeby pobytu w kraju. Tak więc wiza, wydana w celu wykonywania pracy, D będzie miała kod 05 lub 06, w zależności od dokumentu, na podstawie którego ta praca będzie legalna. Jeżeli cudzoziemiec przebywa na podstawie wizy C lub D wydanej w celu innym niż praca, zatrudnienie i wykonywanie pracy może odbywać się wyłącznie za zezwoleniem na pracę, jeżeli jest wymagane, lub z oświadczeniem pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Wyjątkiem od zezwolenia na pracę na podstawie wizy nie dotyczącej wykonywania pracy, jest kod „01” – wiza turystyczna, kod „20” – ochrona czasowa cudzoziemca, kod „21” – pobyt ze względów humanitarnych (za wyjątkiem wizy z wpisem „Poland. Business Harbour”), a także pobytu na podstawie zezwolenia na pobyt krótkoterminowy. Poza zakazem pracy na podstawie wizy turystycznej wydawanej w celu odwiedzin członków rodziny lub znajomych, nie można również ubiegać się o zezwolenie na pobyt i pracę na podstawie tej wizy. Wniosek zostanie odrzucony.

Przed wygaśnięciem wizy warto podjąć decyzję, w jaki sposób dalej zalegalizować swój pobyt w Polsce – uzyskać nową wizę w kraju pochodzenia czy ubiegać się o zezwolenie na pobyt. Przedłużenie ważnej wizy w Polsce jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach, które nie pozwalają na wyjazd w celu uzyskania wizy, a cel pobytu nie ulega zmianie. Wizę w Polsce można przedłużyć tylko raz.