Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Consult Invest 05.01.2023

Zawieszenie i wznowienie wniosku o rozpatrzenie karty pobytu.

 Na początek powiemy, co to znaczy i jak następuje zawieszenie.

 Zawieszenie postępowania na karcie pobytu (zawieszenie postępowania na karcie pobytu) to tymczasowe wstrzymanie postępowania prowadzącego do podjęcia przez wojewodę decyzji o przyznaniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt w Polsce, wynikające z wniosku samego wnioskodawcy lub z powodu pewnych okoliczności. Mówiąc najprościej, zawieszenie jest przerwą, na którą postawiono sprawę. A wszystko, co zostało zawieszone, może zostać wznowione.

Status obcokrajowca w czasie zawieszenia postępowania.

 To niezwykle ważny aspekt. Podczas rozpatrywania wniosku o kartę pobytu pobyt cudzoziemca pozostaje legalny, nawet jeśli skończyły się inne powody pobytu w kraju (Wiza, ruch bezwizowy).

 Jeśli rozpatrzenie zostanie zawieszone, na ten okres znikają również podstawy do legalnego pobytu na podstawie stempla (ust.2 art.108 Ustawa o cudzoziemcach). W takim przypadku, jeśli wiza lub "bezwizowy ruch" nadal obowiązuje, Przebywanie w Polsce jest dopuszczalne. Ale jeśli nie ma innych powodów oprócz pieczęci w paszporcie (lub statusu podobnego do tego), konieczne jest opuszczenie kraju.

Zawieszenie postępowania, kto i na jakich warunkach może to zrobić?

Istnieją dwie możliwe opcje zawieszenia: z inicjatywy samego cudzoziemca i na wniosek Urzędu Wojewódzkiego. Pierwszy przypadek jest najczęściej określany jako "zawieszenie", a drugi przypadek jest niezwykle rzadki, najczęściej ludzie otrzymują odmowę, zamiast zawieszenia rozpatrzenia.

Zawieszenie postępowania z inicjatywy cudzoziemca.

Jeśli osoba, która złożyła wniosek o kartę stałego pobytu, ma polskie korzenie się lub Kartę Polaka i ma jakieś nieprzewidziane okoliczności, oferuje dobrą pracę gdzieś za granicą lub z powodów rodzinnych, musi wyjechać.

 W takim przypadku znacznie lepiej byłoby złożyć wniosek o zawieszenie rozpatrzenia, zamiast zrezygnować z rozpatrzenia, aby później nie zaczynać od nowa.

 Zawieszenie rozpatrzenia z inicjatywy cudzoziemca jest bardzo proste.

Do tego wystarczy:                                

  • Wypełnij wniosek (Pobierz).
  • Przekazać go do Urzędu Wojewódzkiego.
  • Opuścić Polskę.

Podany powyżej formularz ma ogólny format i jest odpowiedni dla wszystkich regionów, jednak niektóre województwa wolą widzieć swoje przykładowe dokumenty. Zaleca się najpierw sprawdzić obecność formularza na stronie internetowej województwa i tylko w przypadku jego braku użyć wskazanego.

Zawieszenie postępowania z inicjatywy urzędu.

 W praktyce często zawiesza się sprawy. Jednak z prawnego punktu widzenia jest tu znacznie mniej pewności. Problem polega na tym, że prawo bezpośrednio zakłada jedynie odmowę rozpoznania sprawy (art.64 Kodeksu postępowania administracyjnego (Kodeks postępowania administracyjnego RP), w przypadku niezłożenia pełnego pakietu dokumentów, ale nie ma ani jednej normy zabraniającej stosowania stwierdzenia postępowania. Dlatego w tym przypadku można rozumować tylko w kategoriach:

 Jeśli cudzoziemiec nie dostarczył podstawowych dokumentów, bez których nie można rozpocząć rozpatrywania (wniosek, zdjęcie, paszport, podstawy karty itp.), to po odpowiednim powiadomieniu nastąpi odmowa rozpatrzenia.

 Po rozpoczęciu postępowania sądowego może zażądać dodatkowych informacji, a jeśli cudzoziemiec nie dostarczy ich w terminie, postępowanie może zostać wstrzymane lub może nastąpić odmowa odbioru.

Na jaki okres można zawiesić sprawę?

Należy wiedzieć, że zgodnie z §2, art.108 Kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli w ciągu trzech lat żadna ze stron nie wystąpiła o wznowienie postępowania, pierwotne oświadczenie uznaje się za wycofane.

Jak wznowić rozpatrzenie wcześniej zawieszonej sprawy?

Na początek rozważmy typowy przypadek, w którym cudzoziemiec złożył wniosek o stwierdzenie postępowania i wyjechał z kraju, a teraz wraca, aby wznowić produkcję. Proces wznawiania jest bardzo prosty:

  • Musisz złożyć wniosek o wydanie decyzji (Pobierz).
  • Poczekaj na powiadomienie o wznowieniu.
  •  Poczekaj na decyzję w sprawie karty, a w przypadku, gdy decyzja jest pozytywna, Zapłać 100 zł za wykonanie karty i ją otrzymaj.

Podobnie jak w przypadku wniosku o zawieszenie rozpatrzenia, wniosku o wznowienie, lepiej zajrzeć na stronę internetową województwa i tylko w przypadku jego braku skorzystać z proponowanego.

 

 Legalny pobyt na podstawie oczekiwania decyzja o zezwoleniu na pobyt zostanie przywrócona w tym samym czasie, co przywrócenie postępowania w sprawie.

Jeśli w czasie "postępowania" sprawy zmieniły się niektóre dokumenty niezbędne do karty pobytu, w tym informacje o miejscu zamieszkania, lepiej jest złożyć zaktualizowane informacje w tym samym czasie, co wniosek o wznowienie produkcji.

 

 W niektórych przypadkach zawieszenie sprawy jest znacznie wygodniejsze niż całkowite odrzucenie sprawy. Pozwoli to na szybsze wznowienie procesu przeglądu i nie będzie musiał tracić czasu na nowe zgłoszenie. Nie zaszkodzi wiedzieć o możliwych działaniach w sytuacjach, gdy sprawa okazała się" zamrożona", a cudzoziemiec nic o tym nie wiedział.

Wjazd do Polski

 Problem w tym, że prawo do ponownego rozpatrzenia karty pobytu nie jest podstawą wjazdu do Polski i pobytu w kraju. Oznacza to, że będziesz musiał zadbać o uzyskanie wizy lub skorzystać z dni "bezwizowych", jeśli cudzoziemiec ma prawo do tego typu pobytu w RP.

Nie zaleca się korzystania z wejścia turystycznego, ponieważ istnieje norma, zgodnie z którą podstawa wjazdu musi pokrywać się z podstawą zezwolenia na pobyt. 

W razie pytań napisz do nas.