Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Istnieją 4 rodzaje na przyspieszenie otrzymania karty pobytu w Polsce:
1. Zbierz odpowiedni pakiet dokumentów.
2. Zapytaj o status swojej sprawy.
3. Wyślij ponaglenie (przypomnienie o swojej sprawie)
4. Złożyć wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. (WSA)
Przeanalizujemy każdy element bardziej szczegółowo:
1. Zbierz pełny pakiet dokumentów.
Aby zebrać pełny i odpowiedni pakiet dokumentów, musisz zapoznać się z oficjalnym źródłem, w którym możesz zobaczyć listę wymaganych dokumentów.
Istnieje jednak pakiet, który będziesz musiał zebrać niezależnie od warunków.
Dokumenty ogólne:
· Kwestionariusz karty pobytu w Polsce.
· Cztery zdjęcia wykonane zgodnie z zasadami podobnymi do wizowych.
· Oryginał i co najmniej dwie kopie wszystkich stron paszportu.
· Czek potwierdzający uiszczenie opłaty konsularnej.
· Ubezpieczenie zdrowotne na cały okres pobytu.
· Dane z odcisków biometrycznych (skanowane w urzędzie).
· Umowa najmu mieszkania.
Należy pamiętać, że sprawa jest rozpatrywana 60 dni roboczych.
Jeśli chcesz zaoszczędzić czas na prawidłowym opracowaniu pakietu dokumentów napisz do nas na e-mail: info@consultinvest.pl
2. Dowiedz się o swojej sprawie.
Kiedy urząd widzi, że dana osoba jest zainteresowana otrzymaniem karty czasu, dowiaduje się o statusie sprawy i wysyła aktualne dokumenty - znacznie zwiększa to szansę na uzyskanie karty.
Możesz dowiedzieć się o statusie sprawy za pomocą e-maila, a także przez telefon lub spojrzeć na stronę internetową.
Aby znaleźć numer telefonu lub adres e-mail, musisz znaleźć stronę internetową urzędu wojewódzkiego w Twoim regionie.
Jak dowiedzieć się o sprawie online:
1. Przejdź do linku.
2. Jeśli numer sprawy jest znany, kliknij lewy przycisk u dołu ekranu.
3. Określ kategorię dokumentu.
4. Wypełnij podane pola- Wprowadź wszystkie wymagane informacje. Należy pamiętać, że jednym z pierwszych jest wpisanie pewnego rodzaju "znak spraw". Jest to unikalny kod składający się z cyfr i liter i zwykle jest drukowany w lewym górnym rogu skrzynki. W takim przypadku numer sprawy może być oddzielnym identyfikatorem lub może pokrywać się ze "znakiem sprawy", lub być jego częścią składową.
Bardzo ważnym aspektem jest wysyłanie do urzędu dokumentów, w których zapisywane są świeże daty, takie dokumenty obejmują wyciągi bankowe, dokumenty z instytucji edukacyjnej. Dla osób wykonujących pracę wymagane są takie dokumenty jak: załatwienie zarobków.
3. Wyślij ponaglenie (przypomnienie o swojej sprawie)
Następnym etapem jest wysłanie przypomnienia o twojej sprawie (ponaglenie). Jeśli czekasz na kartę i wysłałeś przypomnienie o swojej sprawie, w niektórych przypadkach może zostać zignorowane.
Inspektor ma prawo zignorować Twoje przypomnienie, jeśli zostanie uznane za nieuzasadnione. Aby Twoje ponaglenie nie zostało zignorowane, musisz:
· skomponuj go poprawnie;
· wysłać w odpowiednim terminie;
· przypomnienie zostało wysłane, ale wcześniej nie dostarczyłeś niezbędnych dokumentów.
Teraz powiemy ci więcej:
Aby poprawnie skomponować ponaglenie, musisz napisać je poprawnie gramatycznie. A także powinien zawierać następujące informacje:
1) Reprezentowanie siebie i zwracanie się do kierownika działu legalizacji w Polsce.
2) Napisz, że wysyłasz to pismo na podstawie art. 35, Kodeksu Postępowania Administracyjnego:
§ 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.
§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej — nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.
3) Napisz uzasadnienie i podaj datę złożenia dokumentów.
4) Na koniec dodaj uprzejmą prośbę o przyspieszenie procesu.
Radzimy skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy poprawnie wypełnią przypomnienie o twojej sprawie. Napisz do nas na maila: info@consultinvest.pl
4. Skarga do sądu administracyjnego
Przede wszystkim z procedury powinni skorzystać cudzoziemcy, którzy właśnie złożyli wniosek, a z praktyki wiadomo, że czas oczekiwania na decyzję w tym urzędzie wynosi ponad 3-4 miesiące. Roszczenia do wojewody NA mają zgłaszać także ci, którzy czekają na wydanie decyzji 6-12 miesięcy, a z praktyki wiedzą, że sprawa potrwa jeszcze co najmniej 6 miesięcy.
Czas postępowania w przypadku zastosowania opisanej procedury wynosi około 4-8 miesięcy. Wynika to z terminów przewidzianych w czasie rozprawy. Sąd administracyjny musi wydać wyrok w terminie od 3 do 6 miesięcy.
Sąd może przyznać cudzoziemcowi odszkodowanie w czterokrotności średniej kwoty brutto. W 2019 roku to około 5100 złotych. Najczęściej odszkodowania wynoszą od 2 000 do 15 000 zł. Wypłaty pełnią funkcję rekompensaty dla cudzoziemca za zbyt długie postępowanie.
Jeśli cudzoziemiec już wie, że otrzyma decyzję w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy, nie należy składać pozwu, ponieważ wydłuży to czas oczekiwania na kartę. Również ludzie, którzy już otrzymali rozwiązanie, ale czekali na nie zbyt długo, nie powinni iść tą drogą. W takim przypadku możesz wnieść pozew cywilny przeciwko wojewodzie, który wydał wyrok.
W większości przypadków orzeczenia sądów administracyjnych dla cudzoziemców są pozytywne. Wyrokiem sądu, wojewoda jest obowiązany wydać decyzję w terminie 14-30 dni od dnia otrzymania kopii wyroku.
Czy wniesiona skarga może zaszkodzić cudzoziemcowi? Nie. Cudzoziemiec musi wiedzieć, że tego rodzaju oświadczenie nie jest skierowane przeciwko komuś indywidualnie. Narzekasz na niewystarczający system legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Nikt nie będzie miał do ciebie roszczeń, a Ty masz pełne prawo do obrony swoich praw.