Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Admin 03.01.2022

Karta Polaka

Karta Polaka jest dokumentem wydawanym cudzoziemcom i potwierdzającym przynależność do narodu polskiego. Ubiegać się o nią można na całym świecie, nie jest już ograniczone do obywateli jedynie byłych republik postsowieckich, jak było przed 2019 r. W celu otrzymania Karty Polaka należy udać się do Konsula Polskiego w kraju zamieszania cudzoziemca, a dla obywateli Białorusi istnieje także możliwość uzyskać Kartę Polaka przez Wojewodę Podlaskiego na terytorium Polski.  

Warunkiem wydania Karty Polaka jest posiadanie pochodzenia polskiego. Pochodzenie polskie jest regulowane ustawowo i oznacza to, że jedno z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało obywatelstwo polskie. Warto zwrócić uwagę, że akceptowane są tylko te dokumenty, które zawierają narodowość polską wyżej wymienionego rodzeństwa. Wymagana jest również co najmniej podstawowa znajomość języka polskiego oraz kultywowanie polskich tradycji oraz zwyczajów. Jeżeli brak jest dowodów posiadania pochodzenia polskiego, cudzoziemiec może przedstawić zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka polskiego i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres co najmniej trzech ostatnich lat.

Posiadanie Karty Polaka nie potwierdza obywatelstwa polskiego, ani uprawnia do przekraczania granicy bez ważnej wizy. Jednak Karta Polaka ułatwia przebywanie w Polsce oraz wspiera posiadaczy w zachowaniu związku z Polską oraz jej kulturą.  

Posiadanie Karty Polaka daje w Polsce wiele przywilejów, ale można je stosować tylko w czasie ważności Karty Polaka. Oznacza to, że jeżeli cudzoziemiec uzyskał zezwolenie na pobyt stały w Polsce lub obywatelstwo polskie, nie można już skorzystać z poniższych świadczeń, ponieważ w takich przypadkach Karta Polaka wygasa z mocy prawa i musi zostać zwrócona po uzyskaniu zezwolenia na pobyt lub obywatelstwa. 

Korzyści dla posiadaczy Karty Polaka: 

  • brak opłat konsularnych przy uzyskaniu wizy;
  • brak konieczności posiadania zezwolenia na pracę;
  • możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce;
  • bezpłatny system oświaty;
  • bezpłatna opieka zdrowotna;
  • możliwość ubiegania się o obywatelstwo polskie po roku przebywania na podstawie karty stałego pobytu, wydanej w związku z posiadaną Kartą Polaka;
  • zwiedzanie muzeów państwowych za darmo;
  • cudzoziemiec może w pierwszej kolejności ubiegać się o uzyskanie środków finansowych z budżetu państwa polskiego lub z budżetu samorządów gmin w Polsce przeznaczonych na wspieranie Polaków za granicą.

Opisane wyżej przywileje nie mogą być stosowane, jeżeli cudzoziemiec uzyskał zezwolenie na pobyt stały lub obywatelstwo polskie, ponieważ w tych przypadkach Karta Polaka traci ważność z mocy prawa i powinna być zwrócona przy odbiorze decyzji. 

Jeżeli ma się polskie pochodzenie oraz zamiar pozostawania w Polsce na stałe, zdecydowanie warto uzyskać Kartę Polaka przed przeprowadzeniem się do kraju, ponieważ ułatwia ona cudzoziemcowi życie w Polsce.