Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Na początku stycznia prezydent RP podpisał długo oczekiwaną nowelizację ustawy o cudzoziemcach, która znacznie upraszcza cudzoziemcom drogę legalizacji pobytu w Polsce.
Zmiany te zawierają kilka bardzo istotnych kwestii, które mają rozwiązać zarówno problem braków kadrowych w Polsce, jak i zrobić pobyt cudzoziemców bardziej elastycznym. Do najważniejszych zmian dotyczących zezwolenia na pobyt i pracę zalicza się brak wymogu posiadania:
- stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania cudzoziemca i członków jego rodziny pozostających na utrzymaniu cudzoziemca,
- miejsca zamieszkania w Polsce (umowa najmu, potwierdzenie własności nieruchomości),
ale pod warunkiem otrzymania przez cudzoziemca miesięcznego wynagrodzenia nie niższego niż minimalne, niezależnie od czasu pracy i rodzaju umowy.
Dodatkowo bardzo ważną zmianą jest możliwość dopasowania zezwolenia na pobyt i pracę do innego pracodawcy, której nigdy wcześniej nie było. Teraz cudzoziemiec przy zmianie pracodawcy nie jest zobowiązany do poddania się ponownej procedurze legalizacji pobytu, a jedynie do dokonania korekty obowiązującej decyzji.
Ponadto rozszerzono wykaz okoliczności niewymagających zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w ramach jednej pracy:
Kolejną rewolucyjną zmianą jest przedłużenie ważności oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Teraz takie oświadczenie umożliwia pracę bez zezwolenia nie sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, ale 24 miesiące. W takim przypadku nie ma koniczności robienia przerw, oświadczenia można rejestrować po sobie.
Nowelizacja skraca także okresy rozpatrywania spraw: