Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Admin 03.01.2022

Specjalne rozwiązania dla cudzoziemców podczas pandemii COVID-19

W związku z pandemią COVID-19 zostały wprowadzone nowe przepisy, które dotyczą wjeżdżających cudzoziemców i już przebywających w Polsce. Nowe przepisy zezwalają cudzoziemcowi na legalny pobyt w kraju, jeżeli cel jego pobytu pozostaje bez zmian lub jeżeli nie może on wyjechać z Polski przez pandemię COVID-19.  

Ustawa specjalna przedłuża:

  • legalny pobyt cudzoziemców na podstawie wiz krajowych oraz zezwoleń na pobyt czasowy, których ważność skończyła się w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii,
  • termin na składanie wniosków o legalizację pobytu,
  • ważność wydanych już zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.


Dodatkowo przesunięte zostały terminy:

  • na opuszczenie przez cudzoziemców terytorium Polski,
  • dobrowolnego powrotu określone w decyzjach o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

Przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców w Polsce
Przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemca przebywającego w Polsce dotyczy sytuacji, w których ostatni dzień legalnego pobytu przypada na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Okres ten zaczyna się od 14 marca 2020 r. Dokumenty ulegają przedłużeniu z mocy prawa, więc cudzoziemcy nie muszą się starać i dodatkowe pieczątki lub zaświadczenia.

Specjalne rozwiązanie działa tylko na terenie Polski, a cudzoziemcowi nie prawa do podróżowania do innych państw Unii Europejskiej.  Ponadto, jeżeli celem pobytu cudzoziemca było wykonywanie pracy na terytorium Polski, nadal może on legalnie pracować, ponieważ zezwolenia na pracę oraz oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi ulegają przedłużeniu o 30 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii, w zależności od tego, który z tych stanów obowiązywał  jako ostatni. 

Przedłużenie terminów na składanie wniosków
Nowa ustawa także przewiduje wydłużenie terminów na złożenie wniosków pobytowych w Polsce. Jeżeli cudzoziemiec złoży wniosek i zostanie na terytorium Polski z powodu pandemii COVID-19, jego pobyt będzie uznany za legalny. 

Powyższe rozwiązanie będzie dotyczyło cudzoziemców, którzy chcą ubiegać się o:

  • udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego UE,
  • przedłużenie wizy krajowej (symbol D) lub wizy Schengen (symbol C),
  • przedłużenie okresu pobytu w ramach ruchu bezwizowego – dotyczy to tylko obywateli Brazylii, Argentyny, Chile, Hondurasu, Kostaryki, Nikaragui, Singapuru i Urugwaju, ponieważ umowy o zniesieniu obowiązku wizowego tylko z tymi krajami przewidują taką możliwość.

Przedłużenie terminów opuszczenia terytorium Polski
Jeżeli cudzoziemiec wcześniej składał wniosek o legalizację pobytu w Polsce i podczas ogłoszenia pandemii COVID-19 otrzymał negatywną decyzję, czas na opuszczenie Polski zostanie przedłużony do upływu 30-go dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów epidemii, który obowiązywał jako ostatni. To oznacza, że cudzoziemiec może legalnie przebywać w Polsce, ale po 30 dniach od ukończenia ostatniego ze stanów musi opuścić terytorium Polski, jeżeli nie ma innym podstaw legalnego pobytu – np. wizy.

Po wprowadzeniu w Polsce stanu pandemii z powodu COVID-19, w żaden sposób nie zmienią się prawa pobytowe obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Konfederacji Szwajcarskiej i przebywających z nimi członków rodzin. Uprawnienia te nie są uzależnione od posiadania jakichkolwiek zezwoleń czy dokumentów.