Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Admin 30.12.2021

Informacja starosty

Informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych, nazywana jeszcze opinia starosty, najczęściej jest wydawana przed rozpoczęciem procedury uzyskania zezwolenia na pracę lub jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę. Potwierdza ona, wśród osób zarejestrowanych w urzędzie pracy, że nie ma odpowiednich kandydatów na podane stanowisko, jak również potwierdza, że wynagrodzenie oraz wymagania są odpowiednie w porównaniu do lokalnego rynku. Ma ona na celu zapewnienie równego wynagrodzenia dla wszystkich pracowników.

Informacja starosty wydawana jest przez Urząd Pracy właściwy dla miejsca wykonywania pracy przez cudzoziemca. To oznacza, że jeżeli pracodawca jest zarejestrowany w Warszawie, a miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca jest w Krakowie, to pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę w Warszawie zgodnie z miejscem siedziby, ale dostarcza informację starosty, wydaną przez Urząd Pracy w Krakowie. Jeżeli nie jest możliwe określenie miejsca wykonywania pracy(np. dla kierowcy lub budowlańca), wniosek o wydanie informacji starosty składa się w urzędzie pracy właściwym dla siedziby pracodawcy.

Otrzymanie informacji starosty poprzedzane jest złożeniem oferty pracy przez pracodawcę wraz z prośbą o wydanie informacji starosty, w którym wymienia stanowisko, warunki pracy oraz wymagania do kandydatów (doświadczenie, umiejętności, znajomość języków itp.) Następnie urząd pracy publikuje ogłoszenie oraz sprawdza, czy ktoś z bezrobotnych odpowiada wymaganiom. W ciągu 14 dni od dnia opublikowania oferty pracy mogą zgłosić się kandydaci wśród zarejestrowanych w urzędzie pracy jako bezrobotni. Jeżeli takich osób nie ma, urząd wyda informację starosty w ciągu 14 dni. Jeżeli pojawi się bezrobotny, który będzie odpowiadał, należy przeprowadzić z nim rozmowę kwalifikacyjną oraz zatrudnić go, w przypadku, gdy on będzie odpowiadał wszystkim wymaganiom, stawianym kandydatom w ofercie pracy. Jeśli ci kandydaci z urzędu pracy nie będą odpowiadać wymaganiom, informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych będzie wydana w ciągu 21 dni od dnia złożenia oferty pracy. Jeżeli pracodawca odmówi zatrudnienia kandydata, który spełnia wymagania, starosta wyda informację z dopiskiem, że jest możliwość zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy, co oznacza, że zatrudnienie cudzoziemca na dane stanowisko nie będzie możliwe.

Szczególną uwagę należy zwrócić na oferty pracy, w których wymagania są zawyżone w oczywisty sposób. Na przykład pracodawca złoży ofertę pracy na stanowisko dostawcy pizzy i wymieni w niej konieczność posiadania prawa jazdy kategorii C+E oraz znajomość języka włoskiego, urząd ma prawo zapytać o wyjaśnienia w sprawie wymagań oraz usunąć je z oferty pracy w przypadku stwierdzenia zawyżonych wymagań stawianych kandydatom na wskazane stanowisko pracy.

Warto zaznaczyć, że w oferta pracy przewiduje wskazanie kilku wolnych miejsc pracy. Więc jeżeli pracodawca zamierza zatrudnić kilku pracowników z krajów trzecich na jednakowe stanowisko i warunki, może złożyć ofertę pracy tylko raz, ale należy pamiętać, że do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę dołączana jest informacja starosty, wydana nie wcześniej niż 180 dni przez dniem złożenia wniosku, a w uzasadnionych przez starostę przypadkach - 90 dni przed złożeniem wniosku.

Oferta pracy nie podlega opłacie i składana jest listownie, osobiście, poprzez e-mail lub na stronie rządowej praca.gov.pl.